
Vi ser flera exempel på att jämställdheten i Sverige går bakåt
Lördag 8 mars 2025
Liberalismen har historiskt sett varit viktig för jämställdheten och den behövs även i framtiden! menar debattörerna.
Liberalism behövs, inte minst för att jämställdhetsfrågan i Sverige ska gå framåt. Vi ser tyvärr flera exempel på att jämställdheten i stället går bakåt, inte minst på andra sidan Atlanten. Historiskt sett har liberalismen gjort stor skillnad för kvinnors rättigheter, bland annat i rösträttsfrågan. Men det finns fortfarande många glastak kvar att krossa. Kvinnors löner är fortfarande lägre än mäns löner och även om skillnaden börjat avta så har den tidigare positiva trenden dessvärre också avtagit de senaste åren.
En sak som Liberalerna arbetar för, i syfte att fortsätta den positiva trenden, är tillskapandet av fler karriärtjänster i kvinnodominerande yrken. Det ska vara möjligt att göra karriär och få en bra löneutveckling även i dessa branscher. Jobb och egenmakt ska vara en självklarhet även för utrikesfödda kvinnor och vi vill se en snabbare väg in i det svenska samhället med rätt stöd och insatser.
Familjelivet och föräldraskapet ska inte heller vara en kvinnofälla, därför vill vi se över föräldraförsäkringen så det är lättare för kvinnor och män att kombinera familjeliv och karriär på jämställda villkor. Äktenskapet kan också vara en kvinnofälla och många kvinnor stannar i dåliga förhållanden då de inte har råd att skiljas. Vi vill därför slopa betänketiden vid skilsmässa om en part blivit utsatt för våld samt förenkla och snabba på bodelning vid äktenskapsskillnad. Idag finns ingen bortre gräns vilket innebär att man kan förhala en bodelning hur länge som helst. På så sätt kan en våldsam ex-partner fortsätta utöva kontroll.
Liberalismen har historiskt sett varit viktig för jämställdheten och den behövs även i framtiden!
Maria Johansson, Karin Blomstrand, Katarina Thorstensson
Liberalerna Uddevalla